Prezentowany poniżej rachunek Fabryki Płyt i Papierów Fotograficznych „ALFA” w Bydgoszczy, pod względem graficznym być może nie jest oszałamiający, ale zakład sam w sobie jest legendą polskiego przemysłu lekkiego. „ALFA” została założona w 1926 r. przez Mariana Dziatkiewicza i okresie międzywojennym była krajowym potentatem w zakresie produkcji materiałów fotochemicznych. Jej wyroby dorównywały jakością takim światowym markom jak Kodak, czy Agfa – zdjęcia niektórych z nich można zobaczyć na stronie Muzeum Historii Fotografii (LINK).

Po II wojnie światowej dawna „ALFA” przeszła pod zarząd państwowy. Natomiast wraz z utworzeniem w 1949 r. podobnej fabryki w Warszawie, dla obu przyjęto wspólną nazwę „FOTON” (dokładnie nazywały się: Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „FOTON” oraz Warszawskie Zakłady Fotochemiczne „FOTON”). Przez cały okres PRL bydgoskie zakłady stale zwiększały swoją produkcję, a dużą jej cześć przeznaczano na eksport. W szczytowym okresie pracowało w nich nawet 900 osób.

Paradoksalnie kres działalności nie przyniosła transformacja gospodarcza po 1989 r., ale zmiany w technice fotografii. Historia zakończyła się w roku 2007, postawieniem bydgoskiego „FOTONA” w stan upadłości.

Oprócz skanu rachunku z moich zbiorów, poniżej zamieściłem również zdjęcia opakowania papieru fotograficznego wyprodukowanego w Bydgoszczy, które niedawno udało mi się znaleźć.

Alfa