Gorąco polecam lekturę najnowszego (dwudziestego trzeciego) numeru rocznika „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny” za rok 2020, wydawanego przez Wadowickie Centrum Kultury. Szczegółowe informacje na jego temat dostępne są pod tym LINKIEM.

Po kilkuletniej przerwie miałem przyjemność opublikować na łamach „Wadovian” kolejny artykuł, a mówiąc ściślej dokument źródłowy wraz z wprowadzeniem i krótkim omówieniem tematu. Jest nim relacja brata mojego pradziadka – Stanisława Jana Karolusa, pt. „Kończyce Małe. W dwudziestą rocznicę śmierci majora Cezarego Hallera”, w której opisuje on wydarzenia, jakie rozegrały się z jego udziałem w końcu stycznia 1919 roku w czasie konfliktu polsko-czechosłowackiego o Śląsk Cieszyński oraz co najważniejsze w sposób definitywny wyjaśnia, w jakich okolicznościach zginął mjr Cezary Haller. Jest to dokument całkowicie nieznany polskiej historiografii. Obecnie dzięki uprzejmości Redakcji rocznika „Wadoviana” może on ujrzeć światło dzienne. Nie zdradzając więcej szczegółów, raz jeszcze zachęcam do lektury.

Postać pułkownika Stanisława Jana Karolusa została przeze mnie opisana w dziewiętnastym numerze „Wadovian” za rok 2017 (LINK do pobrania). Temat śmierci mjr Hallera był przeze mnie również poruszany na tej stronie w październiku 2018 roku (LINK).

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć