I stało się! 13.11.2019 roku ruszyła nowa platforma internetowa pod pod nazwą „Żołnierze Niepodległości” (LINK). Powstała ona pod auspicjami Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i w zamyśle jej twórców ma stanowić olbrzymią bazę danych obejmującą biogramy osób, które walczyły o niepodległość i granice Rzeczpospolitej w latach 1908-1921. W ramach pierwszego etapu na stronie umieszczono prawie 55 tysięcy wpisów dotyczących żołnierzy Legionów Polskich z czasów I wojny światowej. W dalszej kolejności planuje się powiększenie bazy m.in o uczestników powstań śląskich, powstania wielkopolskiego, sejneńskiego, stanisławowskiego, obrońców Lwowa i oczywiście wojny polsko-bolszewickiej. Jak piszą jej twórcy: „Będzie to wirtualny pomnik pokoleń, którym zawdzięczamy odrodzenie Rzeczypospolitej.”

Sam jestem gorącym zwolennikiem tego typu projektów, z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze, jest on przywróceniem pamięci i uhonorowaniem tych, którzy ryzykowali własne życie w walce o Polskę, często płacąc za to najwyższą ofiarę. Po drugie, będzie stanowił nieocenione źródło do poszukiwań genealogicznych i badań historycznych. Autorom życzę powodzenia i wytrwałości w realizacji tego wspaniałego projektu. Jak wspomniałem powyżej, na chwilę obecną baza danych obejmuje biogramy legionistów. Zostały one zaczerpnięte ze „Słownika Legionistów Polskich”. Jest to publikacja przygotowywana przez zespół pod przewodnictwem profesora Janusza Ciska i ma się składać z około 10 tomów. Z informacji, które można znaleźć w internecie wynika, że do czerwca 2019 roku wydano drukiem 2 tomy. Nie wiadomo, kiedy ukaże się całość i czy w ogóle będzie znajdować się w sprzedaży komercyjnej. Chociaż nie ma to większego znaczenia z uwagi na dostępność w sieci zawartych w nim informacji .

Zauważyłem również, że wraz z uruchomieniem portalu „Żołnierze Niepodległości”, wyłączona została strona www.slowniklegionistowpolskich.pl. Można powiedzieć, że dostępna tam baza stanowiła wersję demo „Żołnierzy”, obejmującą około 3600 wpisów. Nie wiadomo natomiast, co stanie się dalej z „Wykazem Legionistów Polskich”. Portal został uruchomiony w 2014 roku i obejmował swoim zakresem ponad 30 tysięcy biogramów. Oprócz części naukowej, gdzie znajdowały się informacje przygotowane przez autorów „Wykazu”, istniała również cześć społeczna, w której każdy mógł uzupełniająco zamieścić skany posiadanych przez siebie materiałów dotyczących danego legionisty, jak np. zdjęcia. Oprócz tego udostępniono galerię i mapę, na której odpowiednie „pinezki” oznaczały miejsca związane z opisywaną osobą. Wszystko działało bardzo sprawnie mniej więcej do maja 2018 roku, kiedy nie wiedzieć czemu portal został nagle wyłączony. Podejrzewam, że mogło to mieć związek z wejściem w życie przepisów RODO. Dopiero kilka miesięcy temu „Wykaz” został przywrócony, ale tylko w swojej części naukowej. Mimo, że ten projekt również był realizowany pod patronatem Muzeum Józefa Piłsudskiego, z oczywistych względów po uruchomieniu „Żołnierzy Niepodległości”, trudno szukać do niego odnośników na stronie muzeum. Dostęp do „Wykazu” nadal jest możliwy poprzez adres wykaz.muzeumpilsudski.pl, ale można przypuszczać, że jego dni są policzone. Bo też i po co miałyby funkcjonować dwa projekty tożsame pod względem prezentowanych treści? W zasadzie „Słownik Legionistów Polskich”, który stał się podstawą dla portalu „Żołnierze Niepodległości” jest rozbudowaną wersją „Wykazu”.

Na koniec warto jeszcze dodać, że autorzy nowego portalu zachęcają do dzielenia się swoimi materiałami, aczkolwiek nie ma już możliwości samodzielnego ich zamieszczania na stronie.