Po 3 miesiącach przerwy najwyższy czas powrócić do publikowania kolejnych postów, tym bardziej, że temat kolei w Oświęcimiu nadal nie został przeze mnie zakończony. Przypomnę, że w 1856 roku dotarła do Oświęcimia pierwsza linia kolejowa biegnąca od Wiednia przez Trzebinię do Krakowa, a w 1864 roku oddano do użytku połączenie z kolejami pruskimi na Górnym Śląsku (o czym pisałem w dwóch postach na początku tego roku: LINK 1, LINK 2). Natomiast w 1884 roku uruchomiono trzecią linię kolejową, która połączyła Oświęcim z Podgórzem i na jej temat poniżej słów kilka (w ostatnim poście z 19 marca poruszyłem jeszcze temat mostów kolejowych na Sole i Skawie: LINK 3).

Omawiana trasa stanowiła część większego projektu infrastrukturalnego, jakim była Galicyjska Kolej Transwersalna. Liczyła ona ponad 700 km i biegła równoleżnikowo przez tereny górskie po północnej stronie Karpat, między innymi przez takie miasta jak Żywiec, Sucha, Nowy Sącz, Sanok, Drohobycz, Stryj i Stanisławów. Dodatkowo wybudowano dwa odgałęzienia: z Suchej przez Skawinę do Podgórza i ze Skawiny do Oświęcimia. Powody, dla których powstała Galicyjska Kolej Transwersalna były dwa. Pierwszy i zarazem najważniejszy wiązał się z kwestią bezpieczeństwa na wypadek wojny. Komunikacja na istniejącej linia kolejowej łączącej Wiedeń z Krakowem, bardzo ważną twierdzą w Przemyślu i Lwowem – stolicą Galicji, mogła zostać bardzo łatwo i szybko przerwana w sytuacji konfliktu zbrojnego z Rosją, z uwagi na niewielkie oddalenie od granicy. Stąd konieczność budowy trasy alternatywnej w oddaleniu od wrogiego terytorium. Drugim powodem, był zamiar gospodarczej aktywizacji słabo rozwiniętych terenów górskich. Budowa postępowała w ekspresowym tempie. Rozpoczęto ją w 1882 roku i została ukończona w roku 1884. Gwoli ścisłości, należy wspomnieć, że do Galicyjskiej Kolei Transwersalnej włączono istniejące już wcześniej istniejące odcinki torów na północ od Karpat.

Otwarcie linii Oświęcim-Podgórze, wbrew tego co można by się spodziewać – nieuroczyste, nastąpiło 1 sierpnia 1884 roku. Nie zorganizowano na tą okoliczność żadnej ceremonii. Postarano się jedynie o dekorację pierwszego pociągu, który wyruszył z Oświęcimia o godzinie 9.10. Przystrojono go w zieleń, kwiaty i chorągiewki, a na przodzie umieszczono herb Polski, Litwy i Rusi. Skład z Podgórza wyjechał nieco wcześniej, bo o 7.28.

Warto dodać, że jeszcze w 1884 roku codziennie z Oświęcimia wychodziły dwa pociągi do Podgórza. Pierwszy o godzinie 8.12, a drugi o 15.10. Z Podgórza do Oświęcimia składy wyjeżdżały o 7.55 i 15.35. Podróż trwała co najmniej 3,5 godziny.

Poniżej prezentuję wycinki z gazet, w których opublikowano informacje o otwarciu nowej linii oraz rozkład jazdy.

Wycinek z „Gazety Narodowej” nr 181 z 6 sierpnia 1884 roku:

[Kliknij, aby powiększyć]

Wycinek z gazety „Czas”, nr 177 z 2 sierpnia 1884 roku:

[Kliknij, aby powiększyć]

Rozkład jazdy C.K. Austriackich Kolei Państwowych opublikowany w gazecie „Czas”, nr 269 z 21 listopada 1884 roku:

[Kliknij, aby powiększyć]

Wycinek z powyższego rozkładu dla trasy Oświęcim-Podgórze:

[Kliknij, aby powiększyć]