Jest rok 1928… W warszawskiej Odlewni Idźkowski i S-ka według projektu grafika i typografa Adam Półtawskiego powstają matryce drukarskie zawierające czcionki z nowym krojem pisma… Otrzymuje ono nazwę „Brygada”. Wszystko celem uczczenia 10. rocznicy odzyskania niepodległości.

Powyższy opis stanowi niestety tylko daleko uprawdopodobnione przypuszczenie, a „Brygada” uległa zapomnieniu na wiele, wiele lat. Dopiero w 2016 roku dokonano jej odkrycia podczas porządkowania zbiorów Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Po zdigitalizowaniu i uzupełnieniu o brakujące znaki nowy font już pod zmienioną nieco nazwą „Brygada 1918” został ponownie zaprezentowany (w maju 2018 r.), tym razem jako element obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Sam go używam od kilku miesięcy w swoich pismach, a nie dawno postanowiłem również zastosować go na niniejszej stronie. W mojej ocenie prezentuje się ładnie i oryginalnie. Można go pobrać klikając w przycisk poniżej. Po rozpakowaniu archiwum ZIP wystarczy zainstalować konkretny font na swoim komputerze (łącznie jest 6 rodzajów).