Na pierwszy rzut oka „synarchia” może kojarzyć się z nazwą zespołu heavy metalowego. Cóż…. nic bardziej mylnego. „Synarchia” jest formą rządów przeciwstawną anarchii. Jej istotą jest uporządkowanie wszystkich sfer bytu społecznego (politycznej, gospodarczej, religijnej i kulturalnej) według zasad hierarchii, ładu, autorytetu i władzy. Szerzej, ideologię nawiązującej do niej nazwiemy „synarchizmem”. Oba pojęcia dziś raczej zapomniane, w okresie II RP znalazły swoje ucieleśnienie w założonym w 1924 roku przez masona Włodzimierza Tarło-Mazińskiego – Polskim Związku Synarchicznym (dalej: PZS). Cztery lata później nazwa organizacji została zmieniona na Związek Synarchiczny. W zasadzie aż do roku 1937 nie przejawiał on większej aktywności, poza działalnością wydawniczą, na przykład poprzez czasopismo „Synarchista”.

W dzisiejszym poście chciałbym zaprezentować odezwę do społeczeństwa wydaną przez PZS, pół roku przed przewrotem majowym. Druk jest datowany na 29 listopada 1925 roku i z jego treści odczuwa się wyraźnie atmosferę napięcia w ówczesnej Polsce. Natomiast szerzej zainteresowanym ideologią synarchizmu polecam artykuł prof. Jacka Bartyzela (LINK).

[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać plik na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]

Kliknij, aby powiększyć


Archiwum Adama Leśniaka
Zbiór: Organizacje i instytucje
Jednostka: Dokumenty różne
Sygnatura: AAL/02/04
Strona: 11