Tydzień temu zaprezentowałem dokument zawierający ideologię i dekalog „Korpusu Lechitów” – młodzieżówki „Partii Pracy” (LINK). Wspomniałem wówczas, że „Korpus” został rozwiązany przez władze, ponieważ formalnie był organizacją nielegalną. Owa nielegalność wynikać miała z braku zatwierdzenia jego statutu. A tu proszę…. statut „Korpusu Lechitów” znajduje się w moich zbiorach. Jego lektura, być może poza pierwszą stroną, do najbardziej pasjonujących nie należy, ale jeśli miałby się on komuś przydać w pracy badawczej, będzie jak znalazł.

[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać pliki na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]


Archiwum Adama Leśniaka
Zbiór: Organizacje i instytucje
Jednostka: Korpus Lechitów
Sygnatura: AAL/02/03
Strony: 5-11


Na obrazku wyróżniającym posta wykorzystano zdjęcie z kongresu założycielskiego Korpusu Lechitów z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego (LINK). W opisie zdjęcia podano, że przemawia Jerzy Domiński, przewodniczący tymczasowej Komisji Rządzącej. Zwraca uwagę wielki portret Józefa Piłsudskiego, a na piecu piękny radioodbiornik marki Philips.