„Gillette najlepszy dla mężczyzny” – głosi popularne hasło jednej z marek produktów do golenia. Tyle, że nie o maszynkach będzie dziś mowa, ale o motocyklach. Nazwy obu są podobne, jednak nietożsame. Francuski konstruktor Rene Gillet (przed dwa „L” i jedno „T”) swój pierwszy motocykl skonstruował w 1900 roku. Firma, którą założył, produkowała je przez następne 58 lat. Najbardziej znaną konstrukcją był „model G”, zwany również francuskim Harleyem-Davidsonem. Co ciekawe, również w Oświęcimiu znalazł się jeden egzemplarz „Gilleta”, co prawda starszego typu i do tego niesprawnego. Posiadaczem był Teofil Wojciechowski, zamieszkały przy ul. Legionów. Dowodem jest poniższe zawiadomienie z 1935 roku. Zastanawiające jest jednak, dlaczego zostało ono wysłane do Zarządu Miejskiego w Krakowie? Czyżby p. Wojciechowski miał jakieś związki z tym miastem?

Zainteresowanych szerzej motocyklami „Gillete” odsyłam do strony „Zabytkowe motocykle i rowery” (LINK), gdzie znajduje się również nieco zdjęć. Na koniec przypomnę, że posiadaczem motocykla w okresie międzywojennym w Oświęcimiu był również mój pradziadek, o czym jakiś czas temu pisałem na stronie. Był motor brytyjskiej marki „OK Supreme” (LINK).

[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać pliki na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]