Już na wstępie chciałbym poczynić zastrzeżenie, że niniejszy post nie ma nic wspólnego z niedoszłymi wyborami prezydenckimi z 10 maja 2020 roku 🙂 Proponuję za to, abyśmy cofnęli się o 85 lat, do czasu przygotowań do wyborów parlamentarnych, które odbyły się w dniach 8 i 15 września 1935 roku – dodajmy, że pierwszych po wejściu w życie konstytucji kwietniowej. W historii II RP zapisały się przede wszystkim najniższą frekwencją (46,6 %) oraz bojkotem ze strony opozycji. Mandaty w Sejmie i Senacie uzyskali wyłącznie przedstawiciele Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR) oraz mniejszości narodowych.

Prezentowany dokument, datowany na 29 lipca 1935 roku, dowodzi współpracy w kontekście nadchodzących wyborów, pomiędzy BBWR, a Pocztowym Przysposobieniem Wojskowym (PPW), do którego, jak sama nazwa wskazuje, mogli wstępować pracownicy Poczty Polskiej. PPW należało do struktur organizacji Przysposobienia Wojskowego (PW), w ramach którego działały również: Kolejowe Przysposobienie Wojskowe (prezentowane tydzień temu – LINK), PW Konne i PW Leśników.

[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać plik na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]

Kliknij, aby powiększyć

Archiwum Adama Leśniaka
Zbiór: Organizacje i instytucje
Jednostka: Dokumenty różne
Sygnatura: AAL/02/04
Strona: 4