W dniu dzisiejszym obchodzimy 155 rocznicę bitwy pod Oświęcimiem, do jakiej doszło w czasie wojny prusko-austriackiej. Można się domyśleć, że minie ona raczej bez większego echa i jedynie lokalni pasjonaci historii lub Muzeum Zamek w Oświęcimiu przypomną o tym wydarzeniu na swoich kanałach w mediach społecznościowych. Oczywiście nie może to dziwić, wszak nie mamy do czynienia z okrągłą rocznicą, jak na przykład 5 lat temu, gdy stała się ona motywem przewodnim VII Jarmarku Kasztelańskiego, wzbogaconego również o inscenizację tego starcia.

Z ciekawości przyjrzyjmy się, jak celebrowano nieco wcześniejszą, bo 22 rocznicę oświęcimskiej batalii. Wnikliwy opis znajdziemy w numerze 151 gazety „Czas” z 5 lipca 1888 roku. Zamieszczam go poniżej (oryginalny skan na stronie POLONA.PL -> LINK). Przy okazji odsyłam również do mojego posta z 2017 roku ze zdjęciami pomników, wspomnianych w poniższym tekście (LINK). Osobom pragnącym zgłębić szerzej omawiane zagadnienie polecam artykuł Aleksandra Babińskiego pt. POTYCZKA POD OŚWIĘCIMIEM.EPIZOD WOJNY PRUSKO-AUSTRIACKIEJ 1866 ROKU opublikowany kilka lat temu w „Roczniku Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie” (LINK).

Na koniec przymnę tylko, że w roku 1888 Austro-Węgry i Cesarstwo Niemieckie były już związane sojuszem polityczno-wojskowym, a po dawnej wrogości nie pozostał najmniejszy ślad.