Z czym kojarzy nam się dzisiaj nazwa „Korpus Lechitów”? Może wydawać się, że nawiązuje do jakieś legendy, względnie pochodzić rodem z powieści fantasy. Rzeczywiście, posiada ona swoje „mityczne” umocowanie, natomiast „Korpus Lechitów” istniał naprawdę (choć bardzo krótko) i z pewnością zainteresuje miłośników historii politycznej II RP. Zacznijmy może od przypomnienia, że w marcu 1925 roku doszło do rozłamu w PSL „Wyzwolenie”, na skutek którego od partii oderwała się grupa działaczy z Bolesławem Wysłouchem, prof. Kazimierzem Bartlem i Marianem Zyndramem-Kościałkowskim. Przedmiotem niezgody było wprowadzenia do programu PSL „Wyzwolenie” zapisu o przejęciu wielkiej własności ziemskiej na cele reformy rolnej bez odszkodowania. Secesjoniści powołali najpierw nieliczny klub sejmowy, a następnie „Partię Pracy”, która po przewrocie majowym znalazła się w obozie propiłsudczykowskim, wchodząc na zasadzie autonomii w skład „Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem”. Niezależny byt „Partii Pracy” uległ na pewien czas zawieszeniu, z uwagi na połączenie w 1928 roku ze „Związkiem Naprawy Rzeczpospolitej” w „Zjednoczenie Pracy Wsi i Miast”. Porozumienie nie przetrwało długo i już w styczniu 1930 roku „Partia Pracy” powróciła do samodzielnej działalności, która trwała do listopada 1936 roku. Wśród działaczy tej organizacji pojawiają się takie nazwiska jak Julian Poczętowski, Kazimierz Bogacki, Klemens Wysocki, Henryk Olsienkiewicz oraz sprawujący funkcję prezesa w latach 30-tych Ludwik Evert (jeden z założycieli znanej warszawskiej księgarni i wydawnictwa „Trzaska, Evert i Michalski”). Dodajmy, że partia od początku była niewielką organizacją, a jej struktury ograniczały się w zasadzie do Warszawy. W celu rozbudzenia jej działalności syn Ludwika – Władysław Ludwik Evert utworzył partyjne młodzieżówki. Pierwszą z nich był powołany do życia w 1934 roku „Korpus Lechitów”. Nie zagościł on zbyt długo w ówczesnej rzeczywistości i nie przyciągnął nowych zwolenników. Dokładnie 2 marca 1935 roku „Korpus” został rozwiązany przez władze. Oficjalnym powodem był jego nielegalność, albowiem nie posiadał zatwierdzonego statutu. Dlatego też Evert założył kolejną organizację pod nazwą „Państwowy Radykalny Narodowy Front Młodych przy Partii Pracy BBWR”. Poniżej prezentuję dokument z moich zbiorów, w którym została zapisana ideologia i dekalog „Korpusu Lechitów”. Nie zdradzając szczegółów, zachęcam do lektury.

[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać pliki na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]


Archiwum Adama Leśniaka
Zbiór: Organizacje i instytucje
Jednostka: Korpus Lechitów
Sygnatura: AAL/02/03
Strony: 1-4


Na obrazku wyróżniającym posta znalazła się odznaka Korpusu Lechitów. Zdjęcie dostępne w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego (LINK).

[Kliknij, aby powiększyć]