Każde imperium posiada swój początek. Założycielem jednej z najbardziej znanych fabryk sukna w Bielsku był pochodzący z Moraw Valentin Jankowski. Swój pierwszy warsztat otworzył w 1814 r. Natomiast zakład fabryczny z prawdziwego zdarzenia wraz z pierwszą w Bielsku maszyną parową powstał w 1826 r. W ciągu następnych dziesięcioleci fabryka rozwijała się co raz bardziej, powiększając swoje zabudowania i zajmowane tereny. Jej właścicielami pozostawali kolejni potomkowie zmarłego w 1843 r. Valentina Jankowskiego: Karl Theodor (syn), Karl Johann (wnuk) i Kurt Wolfgang (prawnuk). Wyroby fabryki Jankowskich była znane i doceniane na całym świecie, a jakość produkowanych tkanin dorównywała uchodzącym za wzór produktom angielskim. O szerokim rozmachu w ich sprzedaży świadczą liczne przedstawicielstwa handlowe, które mieściły się w: Amsterdamie, Belgradzie, Bejrucie, Budapeszcie, Buenos Aires, Rydze, Sztokholmie, Teheranie i Wiedniu. Do tego należy dodać 25 oddziałów w Polsce w okresie międzywojennym. Ciekawostką jest, że polska drużyna lekkoatletyczna występująca na olimpiadzie w Berlinie w 1936 r. nosiła ubrania uszyte z materiałów produkowanych w tej bielskiej fabryce. Kres jej niezależnej działalności przyniosła przeprowadzona po II wojnie światowej nacjonalizacja. Osoby chcące zobaczyć na własne oczy dawne budynki zakładowe zapraszam pod adres: Bielsko-Biała, plac Fabryczny 4.
Poniżej przedstawiam kwit z krakowskiego oddziału/składu fabryki Jankowskich – niestety z dodatkowymi zapiskami, które psują nieco efekt wizualny.
[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać pliki na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]
Niedługo po opublikowaniu tego posta, dokument został przeze mnie sprezentowany i fizycznie nie znajduje się już w moich zbiorach.