Nie dalej jak dwa tygodnie temu skontaktował się ze mną Pan Józef Rochowiak w temacie interesującego źródła do historii wsi Babice, koło Oświęcimia. Jak się później okazało, wskazany materiał zawierał również wiele wątków dotyczących historii miasta nad Sołą. Wszak dzieje Oświęcimia i Babic są ze sobą nierozerwalnie związane. Źródłem, które wskazał Pan Józef, był wydany w 1874 roku drugi tom dzieła pt. „Encyklopedya do krajoznawstwa Galicyi pod względem historycznym, statystycznym, topograficznym, orograficznym, hydrograficznym, geognostycznym, etnograficznym, handlowym, przemysłowym, sfragistycznym, etc. etc.” – koniec tytułu 🙂 Autorem tej publikacji jest Antoni Schneider – kolekcjoner i krajoznawca, żyjący w latach 1825-1880. Do dzisiejszych czasów zachowały jego bogate zbiory dotyczące historii Galicji, znane jako „Teki Schneidera” – dostępne w Archiwum Narodowym w Krakowie. Wracając jednak do opracowania hasła „Babice” w powyższej encyklopedii – jest na prawdę świetne i o wiele bardziej obszerne niż na przykład w „Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” (LINK dla porównania). Babice pojawiają się jeszcze w „Słowniku historyczno-geograficznym ziem polskich w średniowieczu” (LINK), ale tekst jest dość „ciężki” w odbiorze. Można powiedzieć, że Schneider stworzył w zasadzie „mini monografię” tej wioski. Poniżej zamieszczam skany w wersji elektronicznej udostępnione przez bibliotekę POLONA (LINK). Zachęcam do lektury, bo na prawdę warto.

Dodam, że w encyklopedii, spośród innych miejscowości w okolicach Oświęcimia, odnaleźć możemy jeszcze opracowania na temat Andrychowa i majątku Adolfin – zainteresowanych odsyłam do pełnej wersji (LINK). Niestety nic więcej… Schneider wydał zaledwie dwa tomy…

I na koniec jeszcze jedno ważne wyjaśnienie, skąd pomysł na tytuł wpisu „Wioska na rozdrożu”? Otóż w XIX wieku w tej wiosce krzyżowały się dwie ważne drogi: jedna prowadząca na Śląsk (do Bierunia) i druga w kierunku Zagłębia Krakowskiego (na Bobrek).

str. 66 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 67 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 68 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 69 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 70 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 71 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 72 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 73 [Kliknij, aby powiększyć]
str. 74 [Kliknij, aby powiększyć]


ZOBACZ RÓWNIEŻ:


Data aktualizacji wpisu i weryfikacji linków: 23.09.2023