Przechodząc ulicą Krasickiego w Oświęcimiu, tuż obok boiska i domu dziecka można zauważyć raczej słabo zadbaną, ale oryginalną w swym kształcie kapliczkę. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco latarnię morską. Składa się ona z fundamentu wysokiego na 1,5 m, ponad którym stoi dwu metrowy cokół, a na nim „mini-kapliczka” z okienkami skierowanymi na cztery strony świata. Wewnątrz znajduje się mała figurka Matki Boskiej. Całość wieńczy jedno metrowy krzyż. W sąsiedztwie rośnie kilka drzew i małych krzewów. Kto by przypuszczał, że mamy do czynienia jednym z najstarszych tego typu obiektów w Oświęcimiu!
Interesującą nas kapliczkę można znaleźć w dokumencie „Gminna ewidencja zabytków – miasto Oświęcim” pod numerem 345/32. Datowanie zostało określone na przełom XVIII i XIX wieku. Z kolei jak podaje Aleksander Krzysik w swojej książce „Historia kaplic, kapliczek, figur, krzyży przydrożnych i pomników sakralnych na terenie siedmiu parafii dekanatu oświęcimskiego” posesja na której stoi kapliczka, co najmniej od 1874 stanowiła własność parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Nie wiemy kto i kiedy przekazał ten grunt „kościołowi” i mógł jednocześnie być fundatorem tego obiektu. Wedle informacji p. Pędziwiatra długoletniego kościelnego tejże parafii, kapliczka znajdowała się początkowo na posesji Mikołaja Russockiego przy obecnej ulicy Dąbrowskiego. Po tym jak sprzedał ową nieruchomość Żydowi Schonkerowi, kapliczkę przeniesiono na teren parafialny.
Warto wspomnieć dwa słowa jeszcze o jej oryginalnym kształcie. Otóż istnieje hipoteza wedle, której fundatorzy podobno stawiali je w formie przypominającej latarnię morską, przy drogach prowadzących do miast, w których istniał szpital. W tym wypadku miałoby chodzić o szpital w Chrzanowie. Dodam, że obecna ulica Krasickiego niegdyś nosiła nazwę Chrzanowskiej.
Reasumując wiadomości z pewnych źródeł na temat kapliczki brak. Za to mamy zdjęcia. Prezentowane poniżej jako pierwsze, wykonano najprawdopodobniej w okresie międzywojennym. Dwa kolejne zrobiłem dziś późnym popołudniem dla zobrazowania stanu obecnego.
[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać plik na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]