Witam wszystkich po długiej przerwie. Niniejszy post jest pierwszym opublikowanym na mojej stronie od 5 miesięcy. Niestety czynniki obiektywne uniemożliwiły mi prace przy „Archiwum”. Mam nadzieję, że najtrudniejszy okres jest już za mną i znów będę mógł regularnie zamieszczać nowe posty.
Dzisiaj chciałbym zaprezentować arcyciekawy artefakt – honorowy dyplom pochwalny datowany na 5 kwietnia 1913 r. Jego wystawcą było Towarzystwo Upiększania Miasta Wadowic i Okolicy (dalej: TUMWiO), a obdarowanym Zarząd Polskiego Towarzystwa „Sokół” w Wadowicach. Był on wyrazem uznania „za ogrodnicze przyozdobienie boisk” i tym samym podziękowaniem za „przyczynienie się do upiększania miasta Wadowice”.
Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jego wadowicki oddział uformował się w 1887 r. i był jednym z najstarszych w Galicji Zachodniej (np. krakowski powstał zaledwie 2 lata wcześniej). W 1913 r. „Sokół” w Wadowicach liczył 254 członków.
Pierwsza próba utworzenia TUMWiO została podjęta w 1907 r. Udało się wówczas asygnować pierwszy statut towarzystwa i zarejestrować go w lwowskim namiestnictwie. Niestety organizacja jako taka de facto nie powstała. Nie znamy dokładnych przyczyn, jednak można przypuszczać, że jednym z powodów była śmierć jeszcze w tym samym roku dwóch inicjatorów tego stowarzyszenia. Kolejna próba została podjęta w 1912 r. i tym razem zakończyła się sukcesem. Prezesem wybrano Stanisława Kuzię. Jednym z działań zainicjowanych przez TUMWiO było opracowanie planu utworzenia Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza. Zadanie to zakończyło się pomyślnie na wiosnę 1914 r.
[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać plik na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]