Rzadko zdarza się, aby trafić na kilka faktur wystawionych dla tego samego podmiotu. Tym razem się udało. Szczęśliwym wybrańcem okazała się kawiarnia/cukiernia Karla Kommandera w Otmęcie. Gdzie znajduje się ta tajemnicza miejscowość, zwana z niemiekca Ottmuth? Obecnie nie występuje jako samodzielna jednostka administracyjna, albowiem stanowi część Krapkowic na Opolszczyźnie. W okresie, w którym zostały wystawione prezentowane rachunki Otmęt/Ottmuth był wioską w sąsiedztwie tego miasta. Krapkowice „wchłonęły” go dopiero na początku lat 60-tych XX w.

Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na czwartą i najbardziej okazałą z poniższych faktur: „H.W. Schlichte”. Pod tą nazwą kryje się istniejąca po dziś dzień w miejscowości Steinhagen (land: Nadrenia Północna-Westafalia) największa i najstarsza destylarnia Steinhagera, będącego jednym z odmian ginu. Jego charakterystyczną cechą jest aromat jagód jałowca. Natomiast fakturę sporządził dokładnie przedstawiciel „H.W. Schlichte” w Bytomiu – firma Julius Caspary. Reprezentowała ona również widoczne na pierwszej fakturze przedsiębiorstwo H. Underberg-Albrecht. Ponadto kilka rachunków wystawiła firma Ernst Hofrichter, a ostatni Ludwig Brathoff.

[Kliknij w obrazek, aby wyświetlić go na pełnym ekranie. Możesz również pobrać pliki na swój dysk. Na temat dalszego wykorzystania skanów przeczytaj regulamin]


Archiwum Adama Leśniaka
Zbiór: Faktury i pisma firmowe
Jednostka: Dokumenty z terenu Niemiec
Sygnatura: AAL/01/03
Strony: 18-25